Szukając nowych możliwości rozwijania swojej kariery zawodowej coraz częściej zastanawiamy się nad opcją wyjazdu poza granice Polski na stałe. Zagraniczne przedsiębiorstwa stale poszukują rąk do pracy, nierzadko są to również stanowiska specjalistyczne, oferowane przez międzynarodowe korporacje. Czy praca za granicą się dzisiaj opłaca?
Dlaczego emigrujemy do pracy za granicą?
Praca za granicą do niedawna kojarzona była przede wszystkim z pracami sezonowymi, np. przy zbiorach owoców czy na plantacjach. Nieco inną forma pracy była opieka nad osobami starszymi, schorowanymi – praca ta od wielu lat jest odpowiednio chroniona przez prawo, a Polacy podejmujący się tego zadania mają odprowadzane składki emerytalne. Dzisiaj miejsc pracy jest znacznie więcej – warto spróbować swoich sił.
Jak wygląda rozmowa klasyfikacyjna na takie zagraniczne stanowisko? Obecnie nie musimy osobiście stawiać się na rozmowach o pracę, szczególnie, kiedy stanowisko jest poza granicami Polski. Internet ułatwia codzienne życie i w tym aspekcie – pracodawcy umawiają się z kandydatami na rozmowy online. Aplikując na stanowisko zagraniczne warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie zaproponuje nam pracodawca. Przede wszystkim będzie to stała umowa, ale też pakiet ubezpieczenia medycznego, możliwość korzystania a benefitów, np. kart uprawniającej do korzystania z obiektów sportowych.
Rozliczenie podatkowe za granicą – co warto wiedzieć?
Decydując się na wyjazd do np. Niemiec do pracy musimy pamiętać o tym, aby rozliczyć podatek. Jak rozliczyć PIT z Niemiec? Jeśli nie zależy nam na zwrocie podatku wystarczy, ze rozliczymy się na terenie Niemiec – ułatwią to programy podatkowe, które wręcz poprowadzą nas za rękę i pozwolą na prawidłowe wysłanie dokumentów do odpowiedniego urzędu. Chcąc zwrotu podatku koniecznie rozliczmy się również w Polsce, przedstawiając także odpowiednie dokumenty poświadczające zatrudnienie.
Comments are closed.