Wejście w związek małżeński oznacza stworzenie z partnerem wspólnoty majątkowej. Jednak coraz większa grupa narzeczonych odchodzi od tej zasady. Zanim zakochani powiedzą sakramentalne TAK udają się do notariusza, aby podpisać intercyzę. Jakie konsekwencje niesie ze sobą taka decyzja? Co warto wiedzieć o intercyzie? Sprawdź!

Czym jest intercyza?

Intercyzę (łac. intercisa, czyli rozstrzygnięcie) zdefiniować można jako akt prawny zawierany między osobami wchodzącymi w związek małżeński lub małżonkami umożliwiającą zachowanie na wyłączność dóbr materialnych, o które wzbogacą się podczas trwania małżeństwa. Może ona obejmować cały majątek lub jedynie jego konkretne części. Co ważne, w skład wspólnoty majątkowej nie wchodzą dobra, w których posiadanie weszliśmy przed ślubem. Oznacza to, że wszystko to, co nabyliśmy lub zarobiliśmy przed ślubem, pozostaje naszą wyłączną własnością. Intercyza dzieli się na kilka rodzajów: ograniczenie wspólności majątkowej, całkowitą rozdzielność majątkową, rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

Kiedy warto?

Na zachowanie odrębności majątkowej często decydują się osoby ceniące sobie niezależność, pragnące samodzielnie podejmować decyzje w kwestii finansów. Podpisanie dokumentu okazuje się korzystne wtedy, kiedy jeden z małżonków prowadzi własną firmę – w tym przypadku intercyza zabezpiecza część majątku na wypadek niepowodzenia interesu.

Pomoc prawnicza 

Każda osoba zastanawiająca się nad zasadnością podpisania przed ślubem intercyzy powinna poznać wszystkie aspekty takiej decyzji. Rozważyć wszystkie za i przeciw oraz przygotować się do podpisania dokumentu ze strony formalnej pomoże Ci konsultacja z prawnikiem. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

Comments are closed.

tt2012.org ilab.pl lerliteargentina.com