Niewiele roślin egzotycznych da się przenieść do naszego obszaru klimatycznego. O ile niektóre takie kwiaty da się hodować w mieszkaniu, to w ogrodzie nie wytrzymają pierwszych ochłodzeń. Nieco inaczej jest z trachycarpus fortunei, która jest palmą możliwą do uprawiania w naszych ogrodach. Jak można to robić?

Wysiewamy lub sadzimy palmę

Palmę można wyhodować od ziarenka, ale można ją także po prostu kupić już gotową. Dzięki temu da się wprowadzić do ogrodu klimat egzotyczny od razu. W ogrodzie trachycarpus fortunei może po prostu stać w donicy. Wtedy na zimę wnosi się ją do pomieszczenia, gdzie panuje troszkę wyższa temperatura niż na zewnątrz.

Oczywiście roślinę można także wysadzić do gruntu. Warunki, które muszą być spełnione to żyzna, przepuszczalna gleba i dość sporo słońca. Najlepiej również, by stanowisko było osłonięte od wiatru, ponieważ silne podmuchy wiatru często łamią liście znajdujące się na samym szczycie pióropusza wyrastającego z pnia.

Jak należy opiekować się palmą?

Po wysadzeniu czy wysianiu, w okresie wzmożonego rozwoju trzeba pamiętać o podlewaniu, gleba nie może być sucha. Poza sezonem wegetacji palmę zaś podlewa się dość rzadko. Bez problemu poradzi sobie ona także w czasie upałów, szczególnie już jako dojrzały osobnik, kiedy na przykład musimy wyjechać na kilka dni. Nie jest więc to kwiat bardzo wymagający.

Oczywiście w zimie może ona zostać w gruncie, ponieważ jest to gatunek mrozoodporny, jednakże jeżeli przez dłuższy czas temperatura utrzymuje się poniżej – 15 stopni Celsjusza, należałoby okryć ją włókniną, ponieważ może zmarznąć. Mniejsze mrozy nie są jej straszne, a ta większe także może znieść bez szwanku przez kilka dni, jeżeli na przykład zapomnimy od razu ją ochronić.

Dlaczego warto wprowadzić trachycarpus fortunei do swego ogrodu?

To naprawdę niezwykły widok, kiedy w ogrodzie lub przy domu widać okazałą palmę z grubym pniem i wielkim pióropuszem przykrytym śniegiem. Roślina cieszy oko nie tylko latem, ale także zimą. Z pewnością będzie przyciągać wzrok. Doskonale pasuje do nowoczesnych ogrodów, ale także tych klasycznych.

Nutka egzotyki w tradycyjnym ogrodzie na pewno będzie ciekawym przełamaniem stylu. Palmę można także posadzić nie wśród innych roślin, ale jako główną ozdobę posesji przy domu. Jeżeli będzie rosła w gruncie, osiągnie naprawdę imponujące rozmiary.

Więcej informacji znajdziesz na stronie trachycarpus fortunei.

Comments are closed.

https://ogwnetrza.pl https://skwlegal.com.pl zobacz wiecej