Certyfikat IFS to cenny dokument, który warto pozyskać dla swojego przedsiębiorstwa. W szczególności, jeżeli ktoś dąży do tego, aby nawiązać międzynarodowe znajomości biznesowe. IFS jest w stanie w tym pomóc. Warto jednak nieco więcej dowiedzieć się na ten temat, aby mieć świadomość, z czym tak naprawdę przyjdzie się mierzyć.

Procedury procesowe

Wdrożenie IFS to tak naprawdę wieloetapowy proces, który nie będzie trwał szybko. Trzeba bowiem ustalić wiele rzeczy, jak chociażby procedury procesowe. Są one potrzebne, ponieważ tylko dzięki temu można mieć pewność, że procesy główne będą odpowiednio wspierane. Mówiąc o tym elemencie, ma się na myśli takie rzeczy, jak:

  • Przyjęcie towaru, 
  • Magazynowanie, 
  • Produkcja, 
  • Kontrola procesu i wyrobu, 
  • Plan badań, 
  • Wydanie towaru, 
  • Transport i dystrybucja.

Jest tego znacznie więcej. To tylko kilka przykładów. Wszystkie one zostaną szczegółowo omówione z jednostką certyfikującą, którą może być np. DJB doradztwo.

Plan HACCP

Bardzo ważna sprawa, która odnosi się do analizy zagrożeń. Nigdy tak naprawdę nie można być pewnym tego z jakimi zagrożeniami będzie się miało do czynienia. Ważne jest jednak to, aby zostało wykonane szczegółowe mapowanie procesu produkcyjnego. Konieczne jest przygotowanie schematu technologicznego wraz z analizą zagrożeń, jak również wyznaczeniem CCP. Nie można również zapomnieć o procedurach, jakie związane są z monitorowaniem CCP.

Co się dzieje w firmie?

Audyt IFS, który jest jednym z elementów certyfikacji, pomoże sprawdzić strukturę działania firmy. Dokładnie mówiąc, konieczne jest sprawdzenie poszczególnych ścieżek technologicznych. Tak, aby mieć pewność co do tego, że proces przeprowadzania poszczególnych kroków, nie jest zaburzony. Mowa tutaj o takich ścieżkach technologicznych, jak przepływ surowca, półproduktów, wyrobów gotowych, odpadów, wody, rework’u, itd.

O czym jeszcze nie można zapomnieć?

O tym, że podczas procesu certyfikacji potrzebne będą szkolenia. Dla wszystkich osób, które będą odpowiedzialne za to, aby cały system bezpieczeństwa mógł działać bez żadnych zarzutów. Na tym jednak praca się nie skończy, ponieważ trzeba spodziewać się audytów wewnętrznych. Zanim certyfikat zostanie przyznany. Tak, aby móc wyłapać ewentualne błędy, które będzie trzeba skorygować. Nie może być tu mowy o żadnych błędach, jakie w przyszłości mogłyby zaburzyć cały system bezpieczeństwa żywności w danym przedsiębiorstwie produkcyjnym.

Comments are closed.

zobacz wiecej https://amtm.pl/przestrzen-i-styl-jak-hokery-do-kuchni-oraz-meble-loftowe-odmieniaja-wnetrza/ zobacz wiecej