Bonsai to sztuka, która rozwija się już od ponad dwóch tysięcy lat. Nie powinno dziwić więc to, że mamy do czynienia z wieloma stylami kształtowania drzewek. Każdy z nich ma imponującą tradycję i ogromne grono zwolenników, warto więc przeanalizować przynajmniej kilka, aby odkryć ten, który wyda się nam najpiękniejszy.

Najciekawsze style formowania drzewek

Osoby, które cenią sobie prostotę przeważnie zachwycają się stylem Chokkan znanym też jako wyprostowany regularny. Jego znakiem rozpoznawczym jest prosty pień, który u dołu jest gruby, ku górze jednak płynnie się zwęża. Styl ten przewiduje gałęzie symetrycznie rozłożone wokół pnia i nawiązuje do tych drzew, które możemy spotkać wszędzie tam, gdzie nie brakuje słońca.Styl Hōkidachi także przyciąga uwagę prostym i lekko zwężającym się ku górze pniem. Tym, co go wyróżnia jest przede wszystkim charakter gałązek. Te, wraz z liśćmi, prowadzą do powstania niebanalnej korony w kształcie spłaszczonej kuli. Styl ten można zastosować w odniesieniu do wielu roślin. Jest jednak szczególnie efektywny, gdy pracuje się z klonami, wiązami oraz cyprysami.Styl Moyōgi to z kolei idealne rozwiązanie dla tych osób, które dążą do naśladowania form występujących powszechnie w naturze. Tu pień rośnie w sposób, który przypomina swoim kształtem literę S. Ciekawym elementem jest też cienki wierzchołek, który wyznacza linię prostą w stosunku do swojej znacznie bardziej masywnej postawy. W stylu tym z gałęziami mamy do czynienia na każdym zakręcie pnia, preferuje się przy tym ich naprzemienne ułożenie.

Jak jeszcze można formować drzewka bonsai?

Osoby, które starają się odchodzić od najpopularniejszych stylów często odwołują się do stylu Ikadabuki – bardziej wymagającego, ale przy tym wyjątkowo pięknego. Powstał z inspiracji drzewami, które, choć przewróciły się, nie utraciły ukorzenienia, teraz zaś posiadają gałęzie, które rosną pionowo. Każda z takich gałęzi sama w sobie przypomina ozdobne drzewko. A co z osobami, które chcą zgłębić sekrety sztuki bonsai, nie lubią jednak, gdy narzuca się im sztywne reguły? Okazuje się, że również one mogą, bez większego wysiłku, znaleźć odpowiedni dla siebie styl. Inspirujący wydaje się zwłaszcza styl Bunjin, swobodny i znany z tego, że można go interpretować na swój sposób. Jego celem jest ukazanie drzewa, które jest zmuszone do walki o przetrwanie, bo wyrosło w trudnych warunkach. Tu znajduje się miejsce choćby na długie i powyginane pnie, a także mocno krzyżujące się gałęzie zwłaszcza, jeśli pojawiają się jedynie w niewielkiej liczbie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai.

Comments are closed.