W budownictwie dźwigary betonowe sprężone stanowią podstawę. Jest to element, który ma szerokie zastosowanie w budownictwie domów wolnostojących, przemysłowym czy gospodarczym.
Czemu są aż tak ważne?
Okazuje się, że dźwigary betonowe sprężone stanowią podparcie dla stropów żelbetonowych robionych w budownictwie. Zastępują podciągi stalowe, a także podciągi żelbetonowe.Bardzo ważne okazuje się to, że dźwigary strunobetonowe stanowią oparcie dla stropów. Dzięki nim obciążenie jest rozkładane w inne miejsca. Tym samym cała konstrukcja jest stabilniejsza.
Rodzaje dźwigarów betonowych sprężonych
Istnieje kilkanaście rodzajów dźwigarów. To, które są potrzebne zależy od specyfikacji danego projektu. Spośród dźwigarów wyróżnić można:
– dźwigary posiadające kształtki i wypustki – najczęściej wykorzystywane są jako belki obwodowe;
– dźwigary mające przekrój prostokątny – stosowane jako nadproża okienne i drzwiowe. Najczęściej w miejscach gdzie są duże rozpiętości albo na przykład bramy garażowe;
– dźwigary z kształtką – stosowane przede wszystkim jako belki obwodowe;dźwigary z wystającymi strzemionami – opiera się na nich bezpośrednio strop. Dzięki temu wykazują większą nośność.
Korzyści z dźwigarów betonowych sprężonych
Każdy dźwigar projektowany jest pod konkretne zamówienie. Zajmują się tym wykwalifikowani konstruktorzy. Istotne jest tutaj to, że dźwigary zawsze odpowiadają założeniom danego projektu. Sam klient ma pewność, że wszystko będzie dobrze działało. Zawsze ma możliwość poprosić o dokładne instrukcje montażowe.Dźwigary betonowe sprężone są świetnym rozwiązaniem stosowanym w większości budów. Wynika to z tego, że dzięki nim eliminowana jest część prac. Zbrojarze nie muszą już wykonywać zbędnych prac. Tym samym sama budowa realizowana jest zdecydowanie szybciej. Do tego jeszcze obcinane są znacznie koszty danego projektu.
Dźwigary strunobetonowe w dachach bezpłatwiowych
Dachy bezpłatwiowe najczęściej konstruowane są z dźwigarów strunobetonowych o przekroju poprzecznym. Dzieje się tak dlatego, że w tym wypadku pokrycie dachowe jest układane bezpośrednio na dźwigach dachowych. Nie jest przy tym normą produkcja z 5% spadkiem górnej płaszczyzny leki. Wszystko zależne jest od potrzeb samego klienta. Przyjmuje się jednak, że dźwigary najczęściej mają 300 mm szerokości i wysokość kształtującą się w granicach 1400 mm. Długość nigdy nie powinna przekraczać 20 m.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę dźwigary betonowe na stałe zagościły w budownictwie. Dzięki nim wszystko dzieje się szybciej.
Więcej informacji znajdziesz na stronie dźwigary betonowe sprężone.
Comments are closed.